Spotkanie Opłatkowe -relacja

0
1409
views

Spotkanie Opłatkowe w Gminie Jerzmanowice-Przeginia miało w tym roku wymiar szczególny – odbyło się ono w plenerze, na placu przed remizą OSP w Jerzmanowicach. Swoim patronatem wydarzenie objęli: Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, a także Starosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka.

W spotkaniu wziął udział minister Andrzej Adamczyk, starosta Wojciech Pałka, członek zarządu powiatu krakowskiego Tadeusz Nabagło, a także władze Gminy oraz przedstawiciele wielu organizacji i instytucji, w tym także proboszczowie z terenu Gminy oraz ksiądz dziekan Leszek Kołczyk.

Po powitaniu zaproszonych gości wójt gminy Tomasz Gwizdała oraz wiceprzewodniczący rady gminy Grzegorz Seweryn złożyli zgromadzonym życzenia świąteczne. Następnie ksiądz dziekan Leszek Kołczyk pobłogosławił opłatki. Wówczas radni gminy oraz zaproszeni goście roznieśli kosze z opłatkami wśród mieszkańców i rozpoczęło się składanie życzeń. Świąteczną atmosferę podsycała swoją grą orkiestra dęta z Jerzmanowic, która zaprezentowała składankę kolęd i utworów związanych z Bożym Narodzeniem.

Spotkaniu Opłatkowemu towarzyszył również poczęstunek w postaci ciast przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy, a także barszczu oraz pierogów. Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z animacji oraz warsztatów z tworzenia pierniczków.
Największą atrakcją tegorocznego spotkania była bez wątpienia żywa szopka – wzniesiona na boisku sportowym konstrukcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Znalazły się w niej zarówno rodzime gatunki zwierząt, jak i te bardziej egzotyczne. Oprócz kóz i owiec, zgromadzeni mogli podziwiać ozdobne gatunki kur, a także wielbłąda. Zwłaszcza to ostatnie zwierzę wzbudzało entuzjazm wśród najmłodszych odwiedzających szopkę.

Spotkaniu Opłatkowemu towarzyszyła zbiórka na rzecz Kacpra Ryło z Zabierzowa, który walczy o możliwość podjęcia kosztownego leczenia w USA. Tym samym Gmina Jerzmanowice-Przeginia włączyła się w ogromne dzieło pomocy, które ogarnia całą Polskę.

Tegoroczne Spotkanie Opłatkowe z całą pewnością było inne niż dotychczasowe i zostanie zapamiętane na długo. Najważniejsze jednak, że przypomniało wszystkim o tym, co najważniejsze – o wzajemnym szacunku i życzliwości dla siebie nawzajem.