Ostatki 2018

0
1578
views

Tłusty Czwartek w polskiej tradycji jest okazją do radosnego świętowania zakończenia końca karnawału, w naszej Gminie tradycja ta jest nadal podtrzymywana.

8 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach zorganizowane zostało spotkanie ostatkowe, wzięły w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich, Koło Gospodyń z Jerzmanowic oraz Kluby Seniora z terenu Gminy, a także liczni goście – w tym wicemarszałek Województwa Małopolskiego p. Wojciech Kozak, Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia p. Adam Piaśnik oraz Radni Gminy.

Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko wysłuchać koncertu zespołu Mazureczek, który wykonał specjalnie dobrany repertuar piosenek biesiadnych i rozrywkowych, ale także wspólnie zaśpiewać kilka utworów.

W programie spotkania nie mogło zabraknąć przeglądu potraw ostatkowych, wśród których królowały klasyczne pączki oraz faworki, lecz również nowatorskie potrawy, które świadczą o tym, że mieszkańcy Gminy podchodzą do tradycji nie tylko z szacunkiem, ale również twórczo, nie wahając się – z powodzeniem – wprowadzać innowacji do starych receptur odziedziczonych po przodkach. Tradycja pozostaje wciąż żywa i jest rozwijana – a dzięki temu z pewnością przetrwa jeszcze długie lata.

Całości programu dopełniła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych.