29 kwietnia – Piknik rodzinny “Pod flagą biało-czerwoną”

0
1455
views

W tym roku Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach zorganizował w niedzielę 29 kwietnia br. na boisku w Jerzmanowicach, niepodległościowy piknik rodzinny “Pod flagą biało-czerwoną”. Ideą tego wydarzenia było przybliżenie zwłaszcza młodym ludziom, wartości patriotycznych i znaczenia polskiej historii, a jednocześnie wzmocnienie budowania więzi społecznych nie tylko rodzinnych ale także na poziomie wspólnoty lokalnej.

 

Piękna słoneczna aura zachęcała do uczestniczenia w imprezie, a organizatorzy przygotowali wiele różnych atrakcji. Każdy kto przyszedł na piknik, na pewno znalazł coś dla siebie.

Jedną z głównych atrakcji tegorocznego pikniku były pokazy szwoleżerskie w wykonaniu 4. pułku ułanów Zaniemeńskich, którzy prezentowali swoje umiejętności kawaleryjskie, a także przedstawili historię polskiej jazdy, uzbrojenia i umundurowania. Dla zainteresowanych, a tych było w kolejce bardzo wielu, umożliwiono krótkie przejażdżki konne.

Z kolei przedstawiciele Stowarzyszenia Geo – His zorganizowali wystawę, na której można było zobaczyć różne zbiory historyczne takie jak np. monety, sprzęt militarny, art. gosp. domowego, buty drewniane i wiele innych przedmiotów.
Równolegle odbywały się animacje dla dzieci takie jak np. pokaz kolorowych baniek mydlanych, robienie balonów, malowanie twarzy, ale też zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce patriotycznej tj. warsztaty robienia flag.

Na najmłodszych uczestników czekał Park Rozrywki, a w nim cieszące się olbrzymim zainteresowaniem dmuchańce i zjeżdżalnie. W programie festynu nie mogło zabraknąć muzyki i piosenek. W muzyczny nastrój wprowadził nas koncert Chóru Liceum Polonijnego – Kolegium Św. Stanisława Kostki z Warszawy. Kolejny koncert wykonali laureaci Gminnego Przeglądu Konkursu Piosenki Patriotycznej, a w nim wystąpiły: Julia Krzysztofik laureatka I miejsca z utworem „Dziewczyna z granatem w ręce”, Roksana Kościelniak zaśpiewała „Mury”, Martyna Wójcik „Ojczyzno ma”, a na zakończenie Alicja Jeleń zaprezentowała piosenkę „Wojenko wojenko”.

Natomiast Młodzieżowy Zespół „MAZURECZEK” pod dyrekcją Mariusza Mazura rozpoczął koncert hymnami „Rota”, następnie „Boże coś Polskę”, a potem wykonał utwory takie jak: „Jak długo w sercach naszych”, „Białe roże”, „Na strażnicy”, „Póki Polska żyje w nas”, „Serca w plecaku”. Część muzyczna majówki zakończyła się koncertem Zespołu „Sokoły” pod kierownictwem Vasyla Stefanyuka. Zespół Sokoły wykonał następujące utwory: „Wesoło na ludowo”, „Za las chłopcy, za las” – solista Filip Tyliba, „Walczyk ojcowski”, „Ładna dziewczyna” – solistka Oliwia Leja, „Zabrałeś serce moje”- solistka Milena Tyliba, „Oj dana, oj dana” – duet Filip i Milena Tyliba, „Wiązanka pieśni ludowych” i „Sokoły”.

W trakcie eventu Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach prezentowali sprzęt pożarniczy oraz zasady wykorzystania różnych urządzeń ratowniczych, a także niestrudzenie odpowiadali dzieciom na liczne pytania dot. akcji strażackich.

Jednocześnie inna grupa uczestników, pod czujnym okiem animatorów, przygotowywała mural patriotyczny. Za pomocą pędzli i kolorowych farb „wyrażali” czym jest dla nich Niepodległość Polski. W ramach tych prac zostały stworzone unikalne obrazy – dzieła sztuki, które są teraz prezentowane w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach, Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Centrum Integracji Społecznej w Jerzmanowicach, Sołtys z Radą Sołecką wsi Jerzmanowice oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Jerzmanowicach.

Piknik odbył się dzięki licznym sponsorom wśród których znaleźli się: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Oddział w Jerzmanowicach, Stanisław Szlachta sołtys wsi Jerzmanowice, FUMIKO Łukasz Stachera: Materiały budowlane, Maria Adamczyk i Grzegorz Seweryn – radni z Jerzmanowic, Barbara i Grzegorz Jochymek, Sołtys z Radą Sołecką sołectwa Jerzmanowice, Barbara i Tadeusz Kołodziejczyk – Piekarnia „Kłos” w Gotkowicach oraz mieszkańcy wsi.

To był piękny, radosny dzień, a zorganizowany piknik spełnił oczekiwania zarówno licznych uczestników jak i organizatorów. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy do udziału w następnych imprezach kulturalnych.

Zdjęcia: