Dożynki Powiatu Krakowskiego 2018 – RELACJA

0
2308
views

Dożynki Powiatu Krakowskiego i Gminy Jerzmanowice-Przeginia odbyły się w Sąspowie w niedzielę, 2 września.

Pomimo niepokojących prognoz, pogoda sprzyjała uczestnikom Dożynek, którzy nie zważając na silny wiatr licznie wzięli udział w tradycyjnym świętowaniu.

Wspólne świętowanie zakończonych zbiorów rozpoczęło się od Mszy Świętej, którą celebrowali proboszcz parafii św. Katarzyny w Sąspowie, ks. Mariusz Górszczyk oraz ks. Leszek Kołczyk – dziekan dekanatu Sułoszowa, diecezjalny duszpasterz rolników. Nie zabrakło również innych przedstawicieli duchowieństwa z ternu powiatu krakowskiego oraz diecezji sosnowieckiej. Swojego przedstawiciela wydelegował ks. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Po uroczystym poświęceniu wieńców dożynkowych uformował się korowód dożynkowy, prowadzony przez orkiestrę dętą z Sąspowa. Wzięły w nim udział delegacje wieńcowe, koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu, oraz zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli Polonii z Litwy. W pochodzie wzięło udział wielu mieszkańców Sąspowa i innych miejscowości z terenu Gminy.

Przybywający na boisko sportowe korowód powitała orkiestra dęta z Przegini, która wystąpiła z krótkim programem muzycznym.

Po złożeniu przed sceną wieńców, nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy – starostowie Dożynek, pani Krystyna Goraj i pan Stanisław Piwowarczyk przekazali na ręce Starosty Powiatu Krakowskiego p. Wojciecha Pałki i Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia p. Adama Piaśnika bochen dożynkowy. Po symbolicznym rozkrojeniu chleba przez gospodarzy dożynek i zaproszonych gości nastąpiło dzielenie się chlebem. Ten głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji gest wyraża jedność i poczucie solidarności.

Równocześnie z obrzędami, które miały miejsce na scenie trwała prezentacja stoisk regionalnych i ocena wieńców. Swoje specjały prezentowały Koła Gospodyń z Waganowic, Rudawy, Minogi, Filipowic i Sąspowa, a także Zespół Modlniczanki.

 

Podczas Dożynek odbyły się trzy konkursy, w których oceniano: przystrojenie zagrody, podwórza lub domu, wieńce dożynkowe oraz na najlepsze stoisko regionalne.

Komisji konkursowej przewodniczyła p. kustosz Małgorzata Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego.
Konkurs na stoisko z potrawami regionalnymi wygrał zespół Modlniczanki, zaś najpiękniejszy wieniec przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Zagacia.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości dożynkowych nadszedł czas na liczne konkursy prowadzone przez p. Marcina Kruka, nie zabrakło zgadywania, do czego służyły dawne sprzęty rolnicze oraz zawodów w przerzucaniu słomy.

Ostatnią częścią Dożynek były występy artystyczne zaproszonych gości – jako pierwszy wystąpił zespół Rompey, zaś po tanecznych rytmach muzyki disco nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – zespół Trebunie Tutki, który zaprezentował doskonale znane przeboje inspirowane folklorem góralskim oraz swoje najnowsze kompozycje.

Po koncertach rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała aż do północy. Do tańca licznie zgromadzoną publiczność porwały zespoły Top Secret oraz Toporki.

Tegoroczne święto wdzięczności za plony już za nami. Organizacja Dożynek powiatowo-gminnych wymagała współpracy wielu podmiotów. Z całą pewnością nie udałoby się zorganizować tak wielkiego przedsięwzięcia bez zaangażowania Ochotniczej Straży Pożarnej z Sąspowa, Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej i pani Sołtys Elżbiety Kanasiuk wraz z radnymi z Sąspowa. Ogromne wyrazy uznania należą się całej społeczności Sąspowa, która w sposób niezwykle ofiarny i z wielkim oddaniem zaangażowała się w dekorację miejscowości oraz przygotowanie Dożynek.

Współpraca całej społeczności udowodniła, że nie zapomnieliśmy o tym, co najważniejsze w Dożynkach – o wdzięczności za pracę rolników, z której wszyscy korzystamy, o solidarności i o wspólnocie, którą wszyscy tworzymy.